niedziela, 18 października 2009

Szablony kimona

Zgodnie z obietnicą pokazuję jak narysować sobie szablon do bluzki kimono. Takiej bardzo prostej. Nie jest to ta w której jestem na zdjęciu, jest to bluzka z której później pokażę jak zrobiłam następną. Na pierwszym zdjęciu jest tył bluzki z wymiarami.Wszystkie linie pomocnicze rysujemy pod kątem prostym. Ten "cypek" u góry przy dekolcie to jest po to aby można wykończyć dekolt i by nam nie brakowało materiału. Na drugim rysunku jest ten sam tył z dodatkowymi liniami dla przodu. Narysowałam je kolorem zielonym, ale trochę słabo to widać. Chodzi o to, że zwężamy rękaw, głębiej podcinamy dekolt oraz wydłużamy na środku przodu. Na dole podałam również wymiary szablonu pasa, który doszywamy do dołu. Trzeba skroić dwa takie prostokąty, następnie zszyć je wzdłuż krótszych boków, złożyć na pół i razem doszyć do dołu bluzki. Mankiety robimy według drugiego rysunku, muszą być trapezami, aby nie odstawały , bo ręka się zwęża. Te wymiary dla mankietów są orientacyjne, ponieważ w zależności od rozciągliwości dzianiny z której będziemy szyli bluzkę trzeb je trochę zwęzić lub poszerzyć. Ja moje musiałam zwężać. Mam nadzieję, że rysunki i mój opis są zrozumiałe, ale jeżeli nie to proszę o pytania postaram się odpowiedzieć najlepiej jak będę umiała.

5 komentarzy:

 1. Wszystko pięknie zrozumiałe, ale uszyć tego i tak nie umiem ;-) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Apla. Podglądam sobie Twojego bloga troszkę i mam pytanie do tego kimona. Jak wykańczasz dekolt? A w tym Twoim kimono, w którym jesteś na zdjęciu to nie ma chyba mankietów? Zastanawiam się jeszcze czy w takie wejdę z moim rozmiarem??? Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze jedno pytanko: wszywając pas (lub mankiet) to trzeba go rozciągnąć i wszyć (bo kimono ma szer. 28 a pas 21)?

  OdpowiedzUsuń
 4. Super rysunki i wyjaśnienie - tylko jedno pytanie - czy to musi być dzianina, bo moja maszyna nie współpracuje z dzianinami?

  OdpowiedzUsuń
 5. Alpio, ja moją szyłam z dzianiny, jeżeli weźmiesz tkaninę, to mankiety powinny być wymiarowo bardzo zbliżone do obwodu rękawa, lub też musisz zrobić zakładki, być może na tkaninę trzeba by ją trochę poszerzyć, aby była wygodna. CO do tego, że maszyna nie lubi dzianiny, czasami tak bywa. Masz igły do streczu, to niektórym maszynom pomaga,może też trzeba nieco obniżyć ząbki transportu?

  OdpowiedzUsuń

Wystąpił błąd w tym gadżecie.