niedziela, 19 czerwca 2011

Łaty

Chyba  każda mama przedszkolaka  nie raz miała do czynienia z problemem dziur na kolanach w prawie nowych spodniach. Spodnie ubrane kilka razy ale dziury na kolanach  już są. Dzisiaj pokażę jak naszywam na takie dziury  łaty, dzięki którym spodnie nadają się jeszcze do noszenia i to nie tylko w domu czy na podwórko.
A więc zaczynamy. Mamy spodnie z dziurą.
Sprawdzamy który szew nie jest stebnowany i ten szew rozpruwamy na wysokości dziury, trochę wyżej i trochę niżej.

Przygotowujemy  łatę, może być z naszych starych dżinsów, sztruksu lub jakieś innej dosyć mocnej tkaniny, kolor nie musi być taki sam jak nasze spodnie, równie dobrze wyglądają łaty kontrastowe. Łata musi być trochę szersza niż przód nogawki na wysokości dziury. Łatę zaprasowujemy z trzech stron. bo czwarta będzie wszyta w szew i lepiej jej dodatkowo nie pogrubiać.
Łatę przykładamy do nogawki tak aby przylegała do stebnowanego szwa .  Moje spodnie nie były bardzo grube więc łatę nałożyłam, na stebnowany szew, ale przy dżinsach zwłaszcza tych trochę grubszych łatę przykładam do tego szwa i przyszywam pojedynczą stebnówką nićmi w kolorze łaty. Dwa pozostałe brzegi przyszywamy podwójną stebnówką, dobrze jeżeli mamy nici w kolorze w jakim są wykonane stebnówki na spodniach. Po naszyciu łaty zszywamy nogawkę i obrzucamy szew.

Tak samo postępujemy z drugą nogawką. Czasami na łatach robię dodatkowe ozdobne stebnowania. Spodnie nie wyglądają na łatane.  

7 komentarzy:

 1. Anetko mam do ciebie pytanie.Jak poszeżyć podkrój pach aby rękawy pasowały?

  OdpowiedzUsuń
 2. A dlaczego nie pasują, szyjesz coś i nie możesz dać rady wdać tego rękawa? Rękawa zazwyczaj jest nieco więcej niż podkroju. Trudno coś poradzić nie widząc tych rękawów i podkroju. Jak pogłębisz pachę to rękaw może potem byc zadzierający tzn, że będzie miał za niską główkę do podkroju. Ile ten rękaw jest za duży. Może można rękaw nieco zwężyć.

  OdpowiedzUsuń
 3. też tak ratuję spodnie moich chłopaków :)
  ale na podwójne stebnówki nie wpadłam... a faktycznie "uszlachetniają" łatę i można udawać, że "tak było od początku" :-)))
  dzięki za podpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
 4. szyje żakiet wyszedł trochę za szeroki
  więc wdałam boki to jest ok tylko co ja mam teraz zrobic z podkrojem pachy by nie schrzanić

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeżeli żakiet był za szeroki, to pewnie rękawy też są trochę za szerokie, możesz je trochę zszyć. Spróbuj wszyć rękaw poszerzając trochę pachę, ale raczej zrób to z przodu żakietu, bo jak za bardzo podetniesz z tyłu to będzie niewygodny. Główkę rękawa na górze najpierw drobno zfastryguj i delikatnie zciągnij wtedy łatwiej będzie ci wdać rękaw i będzie ładniej wyglądał po wszyciu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zostałaś nagrodzona wyróżnieniem "one lovely blog award", zapraszam po odbiór wyróżnienia na mój blog: http://anizycie.blogspot.com/ :)

  OdpowiedzUsuń
 7. o tak, też mam z tym problem ;-)

  OdpowiedzUsuń